My love, chocolate2013.11.14. 19:34, Emmlyl
"Felejtsd el a gyémántokat, és rá fogsz jönni, hogy egy lány legjobb barátja a csokoládé."
- Carole Matthews -
A csoki a világ egyik legfinomabb édessége, és ezt már a maják is tudták. Ennek az ízlelőbimbóinkat kényeztető csemegének egy tópusi fa gyümölcse, a kakaóbab, vagy latin nevén Theobroma Cacao az alapanyaga. A név egyébként borzasztóan találó, ugyanis "Az istenek eledelét" jelent. Az azték indiánok úgy tartották, hogy a finom szer bölcsebbé teszi őket, illetve növeli az erejüket, így aztán előszeretettel fogyasztották serkentő hatása miatt. Európában egészen a XVI. századig ismeretlen csemege volt, végül Hernán Cortés fedezte fel 1519-ben. Ekkor az aztékok már fizetőeszközként használták a kis szemeket, amire a kakaó neve is utal: az eredeti "cacau" ige jelentése vásárolni, cserélni.
Európában az első csokoládét egy zaragózai apát készítette. Ennek ízvilága nem igazán hasonlított a napjainkban kóstolhatókéhoz, majd' egy évszázadig kísérleteztek, mire mézzel, később pedig cukorral rúgták seggbe az ízeket, így felküldve a falatozása élményét egészen a csillagos égig, ahonnan meglehetősen gyönyörű folyós állapotában sem sikerült lefolynia azóta. A XVII. században a spanyol királyi család hivatalos itala lett, és miután házasság útján bekerült a napkirály udvarába, egyre szélesebb körökben ismerték. Borzasztóan népszerű ital lett belőle, ami végül a franciák ízlése miatt vízzel hígított formában terjedt el Európában, és rengeteg akkortájt nyílt szalonban fogyasztották. Hamar az elegancia és a kifinomultság szimbólumává vált, amiben szerintem egyébként van valami.
A csokoládé egészséges étel. Fontos megjegyezni, hogy mértékkel kell fogyasztani, de szerintem ezt valahol mélyen még azok is tudják, akik úgy tesznek, mintha megfeledkeztek volna erről az apróságról. Magas kakaótartalmú, akár 60-70%-os darabok fogyasztásával csökkenthető az érelmeszesedés kialakulásának esélye, a szélütés veszélye, kitűnő köhögéscsillapító lehet, és bár tapasztalt tinilányként borzasztóan nehéz elhinni, állítólag a bőrre is jó hatással van. Emellett élénkítő hatása van, fél tábla csokoládé akár 30 mg koffeint is tartalmazhat, ami majdnem megegyezik egy csésze feketekávé koffeintartalmával. A sötét étcsokoládé kakaón kívül számos más olyan anyagot tartalmaz, ami szükséges a szervezetünknek. Ilyen például a kalcium, a vas, a kálium és az A-, B-, C-, D-, E-vitaminok. A finomságban található theobrominnak köszönhetően boldogabbnak is érezhetjük magunkat, amit gondolom elég sokan tudunk igazolni saját tapasztalatainkkal.
Érdekességek:
-
Bár mi magyarok elég sok csokit eszünk, közelébe sem érünk az élen haladó fogyasztóknak. A legtöbb csodában a svájciak részesülnek, akiknél egy felmérés adatai szerint évente 10 kg csokoládé elfogyasztása jut egy főre. Ausztria, Írország, Nagy-Britannia, Norvégia, Dánia és Németország, nyolc kiló feletti értékeikkel szorosan Svájc nyakában lihegnek.
-
A japánok kevesebb cukrot használnak az előállításához, azonban válzotatják a zsíradékok arányát, amivel szintén sokféle variáció kreálható, mivel fontos része az édességnek.
-
Háborús időszakokban a katonák gyakran kaptak csokiporciót, mivel a magas tápértéknek köszönhetően növelte az erejüket.
-
A kakaó több mint 500 féle aromát tartalmaz.
-
Sok sportoló, különösen a versenyek során, szívesen fogyaszt csokoládét, mivel az energiakészletek feltöltése nagyban javíthatja az állóképességet, így növelhető a teljesítmény.
-
A kakaóbabban található flavonoidok gátolják az öregedésért felelős szabad gyökök képződését.
-
40 g tejcsoki ugyanannyi antioxidánst tartalmaz mint egy pohár vörösbor.
Ma már aztán ezer meg egy féle sütemény, fagyi, cukor meg sima csoki található a boltokban, és természetesen mind borzasztóan jól néz ki. Viszont ez tipikusan olyan táplálék, aminek legtöbbször csak integetni szabad, nekem legalábbis biztosan, mivel én magam hoztam meg a szabályaimat, és ezekbe bizony nem fér bele túl gyakran egy csokiban tocsogó fenomanális ízorgia, aminek már a gondolatától is beindul az ember lányának a nyálelválasztása.
Nem kell teljesen megvonni magunktól, az előzőekben leírtak alapján bizonyos mértékben egészséges, de nagyon-nagyon mértéket kell tartani, mert ami jó, és borzasztóan finom, annak bizony megvan az ára, és nem biztos, hogy minden esetben megéri. Pedig én aztán borzasztóan imádom.
Szerintem a világ legfinomabb csokija a belga csoki. Akárki akármit mond, akármennyi isteni, lehengerlően finom fajtáját kóstolom meg Isten eledelének, nem vagyok eltéríthető a belga csokitól. Lehet, hogy nem tartjuk a kapcsolatot, szorosan legalábbis biztosan nem, mégis örökre hű maradok hozzá. Pont.
Amúgy a táblás csokik közül a Milka a kedvencem, gyakorlatilag bárhogyan - bár a mogyorósért valami rejtélyes oknál fogva sok-sok ember számára érthetetlen módon nem rajongok. Lehet karamellás, joghurtos, epres, KEKSZES, FOLTOS, sima, csokis csoki, kerek, lapos, buborék alakú, krémes, száraz, mit tudom én milyen.
A sütik közül pedig például egy duplacsokis torta bármikor levehet a lábamról. Egy szelet lúdláb hasonlóképp megdobogtatja a szívemet. Azok, amikben még folyékony rész is van... nos...azok aztán igazán... á, arra nincsenek szavak. És még egy személyes kedvencem: a csokis keksz. Imádom, fagylalt formájában is, meg simán is.
Most pedig, miután már annyi klassz képet találtam a neten, hogy a fél kontinens erőteljesen túlsúlyossá válhatna a mennyiségtől, és én magam már csak a képekre nézve úgy érzem, hogy felszedtem vagy öt kilót, ideje abbahagynom, mert nagyon nem akarom még hatezer gyönyörű látványt nyújtó képpel untatni az erre tévedő népet, illetve a fájó szívvel sóvárgó sorstársaimat, akiknek egy átlagos napon ennyi fér bele. Azért néha, mondjuk havonta egyszer harapjatok bele a boldogság egy kis mocskosul ragadós, folyós, kenhető darabkájába. Ez mindenkinek jár.
A bejegyzésemben található érdekességeknek, illetve a csokoládé történetének elmeséléséhez ez, ez és ez az oldal szolgált alapul. :)
|